ASUS ExpertCenter Pro ET900N G3 دومین ایستگاه کاری GB300 DGX است که آزمایش کردهایم و اولین موردی است که در آزمایشگاه خود به صورت عملی ارزیابی کردیم؛ آزمایش MSI XpertStation WS300 ما از راه دور انجام شد. این دستگاه از همان سیلیکون NVIDIA استفاده میکند که در MSI XpertStation WS300 دیده میشود: یک سوپرچیپ دسکتاپ فوقالعاده Grace Blackwell با ۷۲ هسته Grace، یک پردازنده گرافیکی B300، ۲۵۲ گیگابایت HBM3e، ۴۹۶ گیگابایت LPDDR5X و یک SuperNIC ConnectX-8 مجهز به دو پورت ۴۰۰GbE. ASUS این پلتفرم با هسته ثابت را در یک کیس جمعوجور رومیزی هوش مصنوعی بستهبندی کرده و ویژگیهایی را اضافه کرده است که در WS300 وجود نداشت: دو دسته حمل در بالا، یک فن اختصاصی که قفسههای اپتیکال ConnectX-8 را هدف قرار میدهد و یک منبع تغذیه ۱۶۰۰ واتی ۸۰ PLUS Titanium.
![]()
ASUS ET900N G3 را برای حدود یک هفته جهت بنچمارکینگ، تصویربرداری و بازرسی فیزیکی به آزمایشگاه ما ارسال کرد، که با یک RTX PRO 2000 از پیش پیکربندی شده بود. جزئیات مربوط به پلتفرم پایه، B300، Grace، NVLink-C2C، MIG و اصول اولیه DGX Station در بررسی قبلی ما از MSI XpertStation WS300 پوشش داده شده است. این تحلیل بر پیادهسازی ASUS در اطراف سوپرچیپ و اینکه آیا عملکرد آن با اولین برج GB300 که آزمایش کردیم مطابقت دارد یا خیر، تمرکز دارد.
مشخصات ASUS ExpertCenter Pro ET900N G3
| دسته بندی | مورد | مشخصات |
|---|---|---|
| مرور کلی پلتفرم | سوپرچیپ | NVIDIA GB300 Grace Blackwell Ultra Desktop Superchip |
| پردازنده مرکزی | NVIDIA Grace، ۷۲ هسته Arm Neoverse V2 | |
| پردازنده گرافیکی | NVIDIA Blackwell Ultra (B300)، تا ۲۰ PFLOPS NVFP4 با پراکندگی | |
| اتصال پردازنده مرکزی به پردازنده گرافیکی | NVLink-C2C، ۹۰۰ گیگابایت بر ثانیه دو طرفه | |
| حافظه | حافظه منسجم | ۷۴۸ گیگابایت |
| حافظه پردازنده گرافیکی | ۲۵۲ گیگابایت HBM3e، ۷.۱ ترابایت بر ثانیه | |
| حافظه پردازنده مرکزی | ۴۹۶ گیگابایت LPDDR5X، ۳۹۶ گیگابایت بر ثانیه، ۴x SOCAMM | |
| ذخیره سازی | درایوهای بوت | ۲x M.2 2280 PCIe 5.0 x4 (کلید M)، مجهز به ۲x ۲ ترابایت NVMe در RAID 1 |
| درایوهای توسعه | ۲x M.2 2280 (کلید M) خالی از کارخانه، PCIe 6.0 x4 | |
| شبکه | SuperNIC | NVIDIA ConnectX-8، ۲x QSFP112 400GbE |
| اترنت | ۱x Marvell 10GbE، ۱x Realtek 1GbE (BMC) | |
| توسعه | اسلات های PCIe | ۱x PCIe 5.0 x16؛ ۲x PCIe 5.0 x16 (سیگنالهای x8) |
| پردازنده گرافیکی اضافه شونده |
پشتیبانی از حداکثر یک کارت NVIDIA RTX PRO Blackwell؛ واحد بررسی با RTX PRO 2000 Blackwell ارسال شد |
|
| ورودی/خروجی | جلو |
۲x USB 10Gbps Type-C، ۲x USB 10Gbps Type-A، ۱x USB 2.0، جکهای هدفون و میکروفون |
| عقب |
۴x USB 10Gbps Type-A، ۱x Micro-USB COM (کنسول سریال BMC)، ۱x Mini DisplayPort (BMC)، ۳x جک صوتی |
|
| مدیریت و امنیت | BMC | ASPEED AST2600 با فریمور AMI MegaRAC، IPMI و Redfish |
| امنیت | TPM 2.0 داخلی | |
| قدرت و خنک کننده | منبع تغذیه | ۱x ۱۶۰۰ وات ATX، ۸۰ PLUS Titanium |
| خنک کننده | خنک کننده مایع AIO حلقه بسته با صفحات سرد روی GB300، SOCAMM و ConnectX-8؛ رادیاتورهای جلو و بالا، فن شاسی عقب به علاوه فن اختصاصی روی قفسههای QSFP112 | |
| دمای عملیاتی | ۱۰ درجه سانتیگراد تا ۳۵ درجه سانتیگراد | |
| نرم افزار و فرم فاکتور | سیستم عامل | اوبونتو با ابزارهای توسعه دهنده هوش مصنوعی NVIDIA؛ پشتیبانی از توسعه هوش مصنوعی ویندوز در برنامه است |
| ابعاد | ۵۸۴ × ۲۳۲ × ۵۶۵ میلیمتر (۲۳.۰ × ۹.۱ × ۲۲.۳ اینچ) | |
| وزن | ۲۷ کیلوگرم خالص، ۳۲ کیلوگرم ناخالص |
طراحی و ساخت
ASUS، ET900N G3 را به عنوان یک ایستگاه کاری تجاری با شاسی نقرهای برس خورده، پنل جلویی مشبک تیره، روکش کرومی روی درپوشها و پایهها، به علاوه یک نشان کمارتفاع ASUS در جلو معرفی میکند. ابعاد آن توسط پلتفرم داخلی تعیین میشود: ۵۸۴ × ۲۳۲ × ۵۶۵ میلیمتر، کمی بلندتر و به طور جزئی باریکتر از WS300. با وزن ۲۷ کیلوگرم، به راحتی قابل جابجایی نیست، که انتخاب طراحی عملی ASUS را توجیه میکند: دو دسته فلزی در بالا (جلو و عقب) به دو نفر اجازه میدهد تا برج را بدون گرفتن پنلهای شاسی، روی میز یا چرخ دستی بلند کنند. این دستهها روی یک ایستگاه کاری اداری نامناسب به نظر میرسند تا زمانی که یک برج سنگین GB300 را در آزمایشگاه جابجا کرده باشید.
پنل جلویی شامل دکمه پاور، دو پورت USB 10Gbps Type-A، دو پورت USB 10Gbps Type-C، یک پورت USB 2.0 و جکهای صوتی جداگانه است که به صورت عمودی در سمت بالای راست مش قرار گرفتهاند. پنل جانبی یک صفحه بزرگ تهویه شده است، با یک بخش جلویی طولانی سوراخدار برای ورودی رادیاتور و یک شبکه کوچکتر در عقب که با فنهای سیستم همتراز شده است. هیچ پنجره یا نورپردازی RGB وجود ندارد که با ترجیحات خریدار هدف مطابقت داشته باشد.
در عقب، چیدمان ورودی/خروجی ایستگاه کاری را از سختافزار سرور زیرین جدا میکند. خوشه بالایی شامل چهار پورت USB 10Gbps Type-A، پورتهای RJ45 10GbE و 1GbE، سه جک صوتی، کنسول Micro-USB BMC و Mini DisplayPort BMC برای راهاندازی است. دو قفسه QSFP112 برای ConnectX-8 در بالای سپر ورودی/خروجی در کنار یک فن خروجی قرار دارند؛ سه پوشش اسلات توسعه در مرکز قرار دارند و منبع تغذیه ورودی C19 در پایین قرار دارد. مانند WS300، Mini DisplayPort فقط برای BMC برای راهاندازی اولیه و عیبیابی است؛ خروجی نمایشگر دسکتاپ به کارت اضافه شونده RTX PRO نیاز دارد.
داخل ET900N G3
با برداشتن پنل جانبی، ET900N G3 شباهت زیادی به WS300 دارد، همانطور که انتظار میرفت با توجه به اینکه هر دو از برد پایه یکسان NVIDIA استفاده میکنند. سوپرچیپ GB300 زیر یک صفحه سرد مسی در سمت چپ شاسی قرار دارد، ماژولهای SOCAMM صفحات مسی اختصاصی در کنار آن دارند و ConnectX-8 توسط یک صفحه سرد سوم در نزدیکی ورودی/خروجی عقب خنک میشود. لولههای خنککننده بافته شده از صفحات سرد به یک منیفولد عرضی شاسی میروند و سپس به رادیاتورها. سه اسلات PCIe با طول کامل در زیر سوپرچیپ قرار دارند، منبع تغذیه گوشه جلویی پایین را اشغال میکند و یک پوشش فلزی مسیر کابلکشی پایین را میپوشاند.
چیدمان جریان هوای داخلی منعکس کننده WS300 است: یک رادیاتور عمودی پشت مش جلویی، یک رادیاتور دوم در امتداد بالا نصب شده است، هر کدام مجهز به آرایههای فن، به علاوه یک فن شاسی عقب. خطوط خنککننده روکش شده و با نوارهای چسبی محکم شدهاند و منیفولد خطوط را از چهار صفحه سرد ادغام میکند تا فقط دو لوله به هر رادیاتور تغذیه کنند.
فن اپتیکال
یک جزء خنک کننده منحصر به فرد ET900N G3 یک فن کوچک نصب شده روی براکت بالای صفحه سرد ConnectX-8 است که مستقیماً به سمت قفسههای QSFP112 نشانه رفته است. حلقه مایع خود سیلیکون SuperNIC را خنک میکند، اما فرستندههای نوری ۴۰۰G گرمای قابل توجهی را در داخل قفسههای فلزی تولید میکنند که فقط از طریق هدایت حرارتی از صفحه سرد خنک میشوند. آزمایش قبلی ما نشان داد که ConnectX-8 تحت بار مداوم گرم میشود و ماژولهای نوری میتوانند داغ شوند، بنابراین جریان هوای اختصاصی روی قفسهها یک ویژگی طراحی ارزشمند برای کاربرانی است که اتصالات فیبر نوری مداوم را اجرا میکنند. هنگام استفاده از کابلهای DAC، تنظیمات ما برای یک تست استنتاج خوشهای در حال انجام که این واحد را به یک ایستگاه GB300 دوم متصل میکند، این فن بار کاری سبکتری را میبیند.
ذخیرهسازی، توسعه و قدرت
ASUS، ET900N G3 را با یک درایو NVMe ۲ ترابایتی برای سیستم عامل و نرمافزار NVIDIA در جفت اسلاتهای PCIe 5.0 x4 M.2 2280 متصل از طریق Grace ارسال کرد. جفت دوم اسلاتهای M.2 به سوئیچ PCIe یکپارچه ConnectX-8 متصل میشود و از کارخانه خالی است.
واحد بررسی ما با یک NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell نصب شده در اسلات PCIe 5.0 x16، یکی از پیکربندیهای پشتیبانی شده ASUS، تحویل داده شد. این کارت خروجی نمایشگر را بدون کشیدن زیاد از بودجه برق GB300 تامین میکند؛ ASUS بیان میکند که شاسی فقط از یک کارت RTX PRO Blackwell پشتیبانی میکند. ما RTX PRO 2000 را قبل از بنچمارکینگ حذف کردیم تا بودجه کامل توان شتابدهنده را برای سوپرچیپ رزرو کنیم، که با شرایط تست WS300 ما مطابقت دارد. ما کارتهای RTX PRO با توان بالاتر را در این شاسی آزمایش نکردیم؛ تأثیر آنها بر فضای سر مشترک در بررسی آینده ایستگاه کاری GB300 پوشش داده خواهد شد.
منبع تغذیه ۱۶۰۰ وات ATX دارای گواهینامه ۸۰ PLUS Titanium است که نسبت به واحد Platinum WS300 ارتقا یافته است. Titanium به معنای ۹۴٪ بازده در بار ۵۰٪ در ورودی ۱۱۵ ولت در مقابل ۹۲٪ پلاتینوم است و حداقل رتبه بازده را در بار ۱۰٪ اعمال میکند، بنابراین ET900N G3 وات کمتری را تحت بار کامل GB300 هدر میدهد. برق همچنان مشترک است: Grace، B300، پمپها، فنها، ذخیرهسازی و هر کارت RTX PRO از همان استخر ۱۶۰۰ وات استفاده میکنند. سرویس vsloshd NVIDIA به طور پویا فضای سر موجود را بین سوپرچیپ و GPU اضافه شونده بر اساس مصرف برق جابجا میکند، بدون هیچ گونه سقف سخت ثابت برای هر جزء. این چارچوب قدرت از بررسی WS300 بدون تغییر باقی مانده است. استقرار در آمریکای شمالی نیاز به یک مدار الکتریکی اختصاصی ۲۰ آمپر دارد.
اتصال
پورتهای دوگانه QSFP112 ConnectX-8 به عنوان لینک اصلی شبکه ET900N G3 به ذخیرهسازی، یک ایستگاه کاری DGX دوم یا شبکه کلاستر عمل میکنند. در آزمایشگاه ما، این پورتها از طریق کابلهای DAC 400G به یک ایستگاه GB300 دیگر برای تجزیه و تحلیل استنتاج خوشهای جداگانه آینده متصل میشوند. پورت Marvell 10GbE ترافیک میزبان معمولی را مدیریت میکند، در حالی که پورت Realtek 1GbE منحصراً برای مدیریت BMC رزرو شده است.
نکات تست
تمام نتایج از پیکربندی حافظه اصلی نمونه آزمایشگاه استفاده میکنند: ۲۵۲ گیگابایت HBM3e به علاوه ۴۹۶ گیگابایت LPDDR5X. تستها بدون نصب کارت RTX PRO اجرا شدند و به سوپرچیپ GB300 بودجه کامل توان شتابدهنده را دادند و با شرایط تست WS300 مطابقت داشتند. پشته نرمافزار، پیکربندی vLLM، پروفایلهای بار کاری و جاروب همزمانی یکسان هستند و امکان مقایسه مستقیم برج به برج را فراهم میکنند. این بررسی صرفاً بر عملکرد استنتاج تمرکز دارد؛ ما مصرف برق یا تلهمتری حرارتی را روی این واحد اندازهگیری نکردیم.
ما دو پروفایل استاندارد استنتاج زنده vLLM را که در تمام سختافزارهای هوش مصنوعی محلی استفاده میشود، اجرا کردیم: یک بار کاری متعادل با ۵۱۲ توکن ورودی / ۵۱۲ توکن خروجی، و یک بار کاری با پیشپر کردن سنگین با ۸۱۹۲ توکن ورودی / ۱۰۲۴ توکن خروجی، با جاروب همزمانی از ۱ تا ۱۲۸ جریان. برای مدلهای در مقیاس پیشرو، ما در مقابل یک سرور GPU با دو یا چهار کارت RTX PRO 6000، نزدیکترین جایگزین تک جعبهای برای این چکپوینتهای مدل، مقایسه میکنیم. برای مدلهای کوچکتر، ما در مقابل یک RTX PRO 6000 تکی در همان سرور، یک H200 NVL تکی در یک سرور سازمانی دیگر، و یک سیستم GB10 DGX Spark مشابه سیستمی که در بررسی WS300 استفاده شد، بنچمارک میکنیم. معیارهای ET900N G3 مقادیر خام لاگ هستند؛ ارقام مقایسه از نمودارهای نتایج بایگانی شده ما میآیند.
عملکرد استنتاج
مدلهای پیشرو روی استخر حافظه منسجم
GB300 برای میزبانی مدلهایی ساخته شده است که از حد ۲۵۲ گیگابایتی HBM3e پردازنده B300 فراتر میروند. ما چهار چکپوینت را که از این مرز عبور میکنند آزمایش کردیم: DeepSeek V4 Flash و MiniMax M2.7 به طور کامل در HBM با ظرفیت باقیمانده قرار میگیرند؛ MiniMax M3 به سختی جا میشود و زیرمجموعهای از لایههای متخصص را به حافظه Grace منتقل میکند؛ GLM-5.2 تقریباً نیمی از وزنهای خود را منتقل میکند. هر نمودار نتایج را در مقابل نزدیکترین جایگزین تک جعبهای مقایسه میکند: کارتهای RTX PRO 6000 در سرور سازمانی، در صورت نیاز متخصصان را به حافظه میزبان منتقل میکنند.
DeepSeek V4 Flash یک تست مستقیم است: یک چکپوینت بومی FP8 با حجم تقریبی ۲۰ گیگابایت که به راحتی توسط B300 مدیریت میشود. توان خروجی بار کاری متعادل از ۱۵۲ توکن در ثانیه در ۱ جریان به ۱۷۶۶ توکن در ثانیه در ۳۲ جریان افزایش یافت، توان کل توکن به ۳۵۳۲ رسید. برای پروفایل با پیشپر کردن سنگین، ET900N G3 از ۱۴۸ به ۹۵۴ توکن خروجی در ثانیه مقیاس شد، توان کل به ۸۵۸۷ رسید. یک تنظیم دوگانه RTX PRO 6000 در بارهای کاری متعادل نزدیک به ۸۰۰ توکن خروجی در ثانیه و در حدود ۴۹۰ در پرامپتهای طولانی، با عملکرد ناهموار در همزمانی کم، به اوج خود رسید.
MiniMax M2.7 در کوانتیزاسیون NVFP4 حدود ۱۲۵ گیگابایت HBM را اشغال میکند و قویترین مقیاس را در بین چهار مدل ارائه داد. خروجی بار کاری متعادل از ۲۱۴ توکن در ثانیه در یک جریان به ۴۷۹۳ در ۱۲۸ جریان افزایش یافت، توان کل به ۹۵۸۶ رسید. تست با پیشپر کردن سنگین تا ۱۷۴۴ توکن خروجی در ثانیه و ۱۵۷۰۰ توکن کل در ثانیه در ۶۴ جریان مقیاس شد. دو کارت RTX PRO 6000 منحنی کلی مشابهی را دنبال کردند اما به کمتر از نیمی از توان رسیدند، با اوج نزدیک به ۱۹۳۰ توکن خروجی در ثانیه برای بارهای کاری متعادل و حدود ۵۱۰ برای پرامپتهای طولانی.
MiniMax M3 عملیات را دقیقاً در آستانه حافظه نشان میدهد. چکپوینت NVFP4 کوچکتر از ۲۵۲ گیگابایت است، اما وضعیت زمان اجرا و کش KV فضای اضافی مصرف میکنند، بنابراین بخشی از لایههای متخصص در حافظه Grace قرار دارند؛ هر مرحله رمزگشایی که به آن متخصصان دسترسی پیدا میکند، از NVLink-C2C عبور میکند. با رمزگشایی پیشبینی کننده EAGLE3، ET900N G3 در بارهای کاری متعادل در ۳۲ جریان به ۱۰۴۱ توکن خروجی در ثانیه رسید. پروفایل با پیشپر کردن سنگین در دو جریان به اوج ۲۸۲ توکن در ثانیه رسید، در چهار جریان ۲۷۱ را حفظ کرد، سپس در هشت جریان به ۱۰۳ کاهش یافت زیرا پرامپتهای طولانی حافظه کش موجود را تخلیه کردند. چهار کارت RTX PRO 6000 با استفاده از همان رمزگشای پیشبینی کننده تا هشت جریان همگام بودند، در ۱۶ جریان به حدود ۱۱۸۰ توکن خروجی در ثانیه پیشی گرفتند، سپس در ۳۲ جریان به حدود ۷۶۰ کاهش یافتند. در بارهای کاری با پیشپر کردن سنگین، سیستم چهار GPU حدود ۳۴۹ توکن خروجی در ثانیه در چهار جریان در مقابل ۲۷۱ برای ایستگاه کاری حفظ کرد. این مدل که دقیقاً در ظرفیت HBM قرار دارد، تنها موردی در این مجموعه است که ۳۸۴ گیگابایت کل VRAM در چهار کارت با ۲۵۲ گیگابایت HBM به علاوه انتقال Grace رقابت میکند.
GLM-5.2 نمایانگر بار کاری است که فقط استخر حافظه منسجم امکان پذیر میکند. با استفاده از رمزگشایی پیشبینی کننده MTP، چکپوینت NVFP4 حدود ۲۱۵ گیگابایت وزن متخصص را در حافظه Grace نگه میدارد. ET900N G3 در بارهای کاری متعادل ۳۵ توکن خروجی در ثانیه برای یک جریان و ۱۳۹ برای ۳۲ جریان ارائه داد، توان کل به ۲۷۷ رسید. برای تستهای با پیشپر کردن سنگین تا ۳۲ جریان، به ۱۲۰ توکن خروجی در ثانیه و ۱۰۷۹ توکن کل در ثانیه رسید. چهار کارت RTX PRO 6000، که هر کدام حدود ۳۰ گیگابایت را به حافظه میزبان منتقل میکنند، حدود ۴۰ توکن خروجی در ثانیه در ۳۲ جریان مدیریت کردند و از چهار جریان به بعد برای پرامپتهای طولانی به حدود ۹-۱۰ توکن در ثانیه مسطح شدند. هیچ سیستمی این مدل ۴۳۳ گیگابایتی را سریع احساس نمیکند، اما LPDDR5X ۳۹۶ گیگابایتی بر ثانیه و لینک NVLink-C2C ۹۰۰ گیگابایتی بر ثانیه GB300 به متخصصان منتقل شده، مقیاسپذیری را در جایی که حافظه میزبان متصل به PCIe در چهار GPU متوقف میشود، حفظ میکند.
در مقایسه با MSI WS300، نتایج مدل پیشرو ET900N G3 در تمام نقاط تست مطابق، تقریباً در حدود ۱٪ قرار دارند: ۱۷۶۶ توکن خروجی در ثانیه برای DeepSeek V4 Flash در ۳۲ جریان در هر دو برج؛ ۴۷۹۳ در مقابل ۴۸۰۱ برای MiniMax M2.7 در ۱۲۸ جریان؛ ۱۰۴۱ برای MiniMax M3 در ۳۲ جریان در هر دو؛ و ۱۳۹ برای GLM-5.2 در ۳۲ جریان در هر دو.
مدلهای مشترک در مقابل RTX PRO 6000، H200 NVL و DGX Spark
گروه دوم بنچمارک از مدلهای کوچکتر استفاده میکند که همه سیستمهای تست میتوانند به طور کامل در حافظه جای دهند: GPT-OSS-20B و ۱۲۰B بومی MXFP4؛ Llama 3.1 8B BF16 و FP8؛ Mistral Small 24B BF16 و FP8؛ Qwen3 Coder 30B BF16 و FP8. جدید در مقایسه با بررسی WS300، یک H200 NVL تکی، شتابدهنده Hopper نسل قبل NVIDIA، یک GPU مرکز داده نسل قبل را به مجموعه مقایسه اضافه میکند.
GPT-OSS-20B آسانترین بار کاری است که به راحتی توسط هر کاندیدای سختافزاری بارگیری میشود. در بارهای کاری متعادل، ET900N G3 تا ۲۲۰۴۱ توکن خروجی در ثانیه در ۱۲۸ جریان (۴۴۰۸۲ کل) مقیاس شد، در مقابل حدود ۷۹۲۰ برای RTX PRO 6000، ۶۰۱۰ برای H200 NVL و ۱۴۲۰ برای DGX Spark. عملکرد تک جریانی به ۵۳۶ توکن خروجی در ثانیه برای ایستگاه کاری، در مقایسه با ۳۵۴ در RTX PRO 6000، ۴۸۹ در H200 NVL و ۱۲۰ در Spark رسید. اجرای با پیشپر کردن سنگین شکاف را بیشتر کرد: ۹۵۵۵ توکن خروجی در ثانیه و ۸۵۹۹۴ توکن کل در ثانیه در ۱۲۸ جریان برای ET900N G3، در مقابل حدود ۲۴۸۰ برای RTX PRO 6000، ۳۴۱۰ برای H200 NVL و ۴۴۵ برای Spark.
GPT-OSS-120B محدودیتهای حافظه را در سختافزارهای رقیب آشکار میکند. ET900N G3 در بارهای کاری متعادل در ۱۲۸ جریان به ۹۲۸۰ توکن خروجی در ثانیه رسید، حدود سه برابر ۳۰۶۰ RTX PRO 6000، ۲.۸ برابر ۳۳۷۰ H200 NVL و بیش از ۱۹ برابر ۴۸۰ Spark. برای پرامپتهای طولانی، سیستمهای کوچکتر به زودی ظرفیت حافظه کش KV را تخلیه کردند: RTX PRO 6000 در حدود ۱۱۷۰ توکن خروجی در ثانیه و H200 NVL نزدیک به ۱۸۲۰ به اوج خود رسید، در حالی که ایستگاه کاری از طریق ۱۲۸ جریان به صعود ادامه داد و در ۵۰۲۳ توکن خروجی در ثانیه با توان کل ۴۵۲۰۵ توکن در ثانیه به پایان رسید.
Llama 3.1 8B FP8 بالاترین عدد توان تک را در این مجموعه تست ارائه میدهد. ET900N G3 در بارهای کاری متعادل ۲۵۶۰۲ توکن خروجی در ثانیه را در ۱۲۸ جریان (۵۱۲٠۵ کل) به پیش راند، در مقایسه با حدود ۸۰۶۰ در RTX PRO 6000 و ۱۱٠۴٠ در H200 NVL. تغییر از BF16 به FP8 توان ایستگاه کاری را تقریباً ۵۰٪ (۱۷۰۷۴ به ۲۵۶۰۲) افزایش داد، در حالی که RTX PRO 6000 حدود ۷۰٪ و H200 NVL حدود ۳۷٪ افزایش یافت. نتایج با پیشپر کردن سنگین تمام امتیازات را فشرده کرد: ایستگاه کاری به ۶۱۶۴ توکن خروجی در ثانیه، RTX PRO 6000 به ۱۴۸۰، H200 به ۲۰۴۰ رسید.
Mistral Small 24B FP8 بزرگترین نسبتهای عملکرد را تولید کرد. ET900N G3 در بارهای کاری متعادل به اوج ۱۱۰۷۵ توکن خروجی در ثانیه رسید، ۳.۴ برابر ۳۲۴۰ RTX PRO 6000، ۲.۴ برابر ۴۶۱۰ H200 NVL و نزدیک به ۲۰ برابر ۵۵۹ Spark. در پرامپتهای طولانی، RTX PRO 6000 در ۳۲ جریان به حدود ۴۸۰ توکن در ثانیه رسید و سپس کاهش یافت؛ H200 NVL به حدود ۸۵۴ توکن در ثانیه رسید، در حالی که ایستگاه کاری در ۱۲۸ جریان به ۲۳۰۲ توکن در ثانیه رسید.
Qwen3 Coder 30B، یک مدل ترکیبی از متخصصان با تعداد پارامتر فعال کم، شکافهای تک جریانی را باریک میکند. در یک جریان بار کاری متعادل، RTX PRO 6000 حدود ۲۳۲ توکن خروجی در ثانیه در مقابل ۳۱۹ ایستگاه کاری و ۳۰۸ H200 NVL ارائه داد. دستهبندی سلسله مراتب عملکرد را بازیابی میکند: در ۱۲۸ جریان FP8، ET900N G3 به ۱۲۴۳۹ توکن خروجی در ثانیه، ۳.۱ برابر ۳۹۹۰ GPU و ۱.۷ برابر ۷۴۵۰ H200 NVL رسید. اجرای با پیشپر کردن سنگین به ۳۸۳۷ توکن خروجی در ثانیه برای ایستگاه کاری رسید؛ RTX PRO 6000 در ۶۴ جریان به حدود ۸۸۰، H200 NVL به حدود ۱۸۲۰ رسید.
در این مدلهای مشترک، ET900N G3 در همزمانی کامل ۲.۸ تا ۳.۴ برابر توان یک RTX PRO 6000 تکی و ۱.۷ تا ۳.۷ برابر H200 NVL را ارائه داد. پیشتازی آن در پرامپتهای طولانی با تخلیه فضای کش KV در سختافزار رقیب افزایش مییابد. در مقایسه با WS300، این چهار مدل دوباره در حدود ۱٪ قرار دارند: ۲۲۰۴۱ در مقابل ۲۲۱۶۱ برای GPT-OSS-20B؛ ۹۲۸۰ در مقابل ۹۲۹۴ برای GPT-OSS-120B؛ ۱۱۰۷۵ در مقابل ۱۱۱۵۷ برای Mistral Small FP8؛ ۱۲۴۳۹ در مقابل ۱۲۴۲۵ برای Qwen3 Coder FP8. مقایسه کامل در بین تمام ۱۴ مدل در بخش بعدی ظاهر میشود.
دو برج، یک برد پایه: ASUS ET900N G3 در مقابل MSI WS300
ET900N G3 و MSI XpertStation WS300 برد پایه یکسان NVIDIA GB300 DGX Station را دارند که در کیسهای OEM متفاوت بستهبندی شدهاند. هر دو ۱۴ مدل، دو پروفایل بار کاری و جاروب همزمانی را با استفاده از ساختارهای vLLM مطابق اجرا کردند. جدول زیر توان خروجی اوج ET900N G3 را در مقابل WS300 در تمام مدلها مقایسه میکند.
از ۲۸ جفت کل مدل-بار کاری، ۲۴ نتیجه در حدود ۲٪ از یکدیگر قرار دارند، بیشتر آنها مزیت کسری درصدی برای WS300 نشان میدهند. چهار مورد خارج از این باند قرار دارند، سه مورد در بارهای کاری متعادل: Llama 3.1 8B FP8 با ۳.۵٪ کمتر از WS300 (۲۵۶۰۲ در مقابل ۲۶۵۳۶)، Qwen3 Coder 30B BF16 با ۴.۶٪ کمتر (۱۰۰۰۰ در مقابل ۱۰۴۸۶)، Nemotron 3 Ultra 550B با ۵.۲٪ کمتر (۱۵۹ در مقابل ۱۶۸)، به علاوه Qwen3 Coder 30B BF16 دوباره با ۲.۱٪ کمتر در پرامپتهای طولانی. تمام نقاط داده اندازهگیریهای تک اجرا برای هر برج هستند، بنابراین واریانس ۲-۵٪ در سه مورد از ۱۴ مدل را نمیتوان به طراحی شاسی نسبت داد؛ ما صرفاً دلتای مشاهده شده را مستند میکنیم. مدلهایی که به استخر حافظه منسجم وابسته هستند، MiniMax M3 و GLM-5.2، عملکرد WS300 را در هر دو بار کاری مطابقت میدهند یا از آن فراتر میروند، که تأیید میکند مسیر انتقال Grace در محفظههای ASUS و MSI به طور یکسان عمل میکند.
| مدل |
WS300 ۵۱۲/۵۱۲ |
ET900N G3 ۵۱۲/۵۱۲ |
تفاوت |
WS300 ۸۱۹۲/۱۰۲۴ |
ET900N G3 ۸۱۹۲/۱۰۲۴ |
تفاوت |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GPT-OSS-20B MXFP4 | ۲۲۱۶۱ | ۲۲۰۴۱ | -۰.۵٪ | ۹۵۷۲ | ۹۵۵۵ | -۰.۲٪ |
| GPT-OSS-120B MXFP4 | ۹۲۹۴ | ۹۲۸۰ | -۰.۲٪ | ۵۰۳۸ | ۵۰۲۳ | -۰.۳٪ |
| Llama 3.1 8B BF16 | ۱۷۲۷۸ | ۱۷۰۷۴ | -۱.۲٪ | ۳۵۲۰ | ۳۴۹۸ | -۰.۶٪ |
| Llama 3.1 8B FP8 | ۲۶۵۳۶ | ۲۵۶۰۲ | -۳.۵٪ | ۶۱۸۹ | ۶۱۶۴ | -۰.۴٪ |
| Llama 3.1 8B NVFP4 | ۲۸۶۹۸ | ۲۸۴۰۰ | -۱.۰٪ | ۶۷۴۴ | ۶۷۳۷ | -۰.۱٪ |
| Mistral Small 24B BF16 | ۷۹۲۲ | ۷۸۶۱ | -۰.۸٪ | ۱۶۴۳ | ۱۶۳۳ | -۰.۶٪ |
| Mistral Small 24B FP8 | ۱۱۱۵۷ | ۱۱۰۷۵ | -۰.۷٪ | ۲۳۱۶ | ۲۳۰۲ | -۰.۶٪ |
| Qwen3 Coder 30B BF16 | ۱۰۴۸۶ | ۱۰۰۰۰ | -۴.۶٪ | ۳۸۳۰ | ۳۷۴۹ | -۲.۱٪ |
| Qwen3 Coder 30B FP8 | ۱۲۴۲۵ | ۱۲۴۳۹ | +۰.۱٪ | ۳۸۵۱ | ۳۸۳۷ | -۰.۴٪ |
| DeepSeek V4 Flash FP8 | ۱۷۶۶ | ۱۷۶۶ | ۰.۰٪ | ۹۴۸ | ۹۵۴ | +۰.۶٪ |
| MiniMax M2.7 NVFP4 | ۴۸۰۱ | ۴۷۹۳ | -۰.۲٪ | ۱۷۴۳ | ۱۷۴۴ | +۰.۱٪ |
| MiniMax M3 NVFP4 | ۱۰۴۱ | ۱۰۴۱ | ۰.۰٪ | ۲۷۸ | ۲۸۲ | +۱.۳٪ |
| GLM-5.2 NVFP4 | ۱۳۸ | ۱۳۹ | +۰.۴٪ | ۱۱۸ | ۱۲۰ | +۱.۷٪ |
| Nemotron 3 Ultra 550B NVFP4 | ۱۶۸ | ۱۵۹ | -۵.۲٪ | ۱۴۲ | ۱۴۰ | -۱.۱٪ |
GPT-OSS-20B، پرتوانترین مدل متراکم، و GLM-5.2، بار کاری متمرکز بر انتقال، همپوشانی تقریباً کاملی را نشان میدهند: عملکرد WS300 تقریباً نقطه به نقطه ET900N G3 را دنبال میکند.
ما این چارچوب بنچمارک را با ورود برجهای GB300 اضافی به آزمایشگاه خود ادامه خواهیم داد. ZGX HP در خط بعدی قرار دارد، و سپس سایر ساختارهای OEM. هر واحد این جاروب همزمانی یکسان را اجرا میکند، بنابراین هرگونه تفاوت بین پیادهسازیهای OEM در این چارچوب بنچمارک ظاهر خواهد شد، با نمودارهای مدل فردی که منحنیهای عملکرد خام را حفظ میکنند.
نتیجهگیری
ASUS ExpertCenter Pro ET900N G3 آنچه را که یک پیادهسازی دوم پلتفرم مرجع باید انجام دهد، برآورده میکند: نتایج بنچمارک اصلی را تأیید میکند. در ۱۴ مدل و دو پروفایل بار کاری، ۲۴ از ۲۸ مقایسه توان خروجی اوج vLLM در حدود ۲٪ از نتایج MSI XpertStation WS300 قرار دارند، که از ۱۷۶۶ توکن خروجی در ثانیه برای DeepSeek V4 Flash تا ۲۲۰۴۱ برای GPT-OSS-20B متغیر است. چهار نقطه پرت تک اجرا ۲-۵٪ پایینتر قرار دارند و سیستم با موفقیت GLM-5.2 را با ۲۱۵ گیگابایت لایه متخصص ذخیره شده در حافظه Grace با توانی که چهار کارت RTX PRO 6000 نمیتوانند مطابقت دهند، اجرا میکند. سوپرچیپ GB300 سقف عملکرد را تعریف میکند و ASUS اجرای محکمی را ارائه میدهد.
![]()
افزودههای ارزشمند ASUS بهبودهای مهندسی عملی هستند: دستهها به دو نفر اجازه میدهند برج ۲۷ کیلوگرمی را بدون گرفتن پنلهای شاسی جابجا کنند؛ فن اختصاصی روی قفسههای QSFP112 خطر حرارتی را برای دویدنهای نوری ۴۰۰G با مدت زمان طولانی برطرف میکند؛ PSU با رتبه Titanium مصرف برق دیواری را کاهش میدهد. میزبان Arm، مدار اجباری ۲۰ آمپر، خروجی نمایشگر فقط برای BMC و بودجه برق مشترک ۱۶۰۰ وات هنگام نصب GPUهای اضافه شونده بزرگ، محدودیتهای ذاتی پلتفرم هستند که به طور یکسان برای هر دو برج اعمال میشوند.
شرکت فناوری Qianxing Jietong پکن
سندی یانگ/مدیر استراتژی جهانی
واتساپ / وی چت: +۸۶ ۱۳۴۲۶۳۶۶۸۲۶
ایمیل: yangyd@qianxingdata.com
وب سایت: www.qianxingdata.com/www.storagesserver.com
تمرکز تجاری:
توزیع محصولات ICT/یکپارچهسازی سیستم و خدمات/راهحلهای زیرساخت
با بیش از ۲۰ سال تجربه توزیع IT، ما با برندهای پیشرو جهانی همکاری میکنیم تا محصولات قابل اعتماد و خدمات حرفهای ارائه دهیم.
«استفاده از فناوری برای ساختن دنیایی هوشمند» ارائهدهنده خدمات محصولات ICT مورد اعتماد شما!



